Το Υπουργείο Τουρισμού έδωσε δυναμικό παρών στον 40ο Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας, παρουσία της Υπουργού κας Όλγας Κεφαλογιάννη, της Υφυπουργού κας Έλενας Ράπτη και του Γενικού Γραμματέα Τουριστικής Πολιτικής & Ανάπτυξης κ. Μύρωνα Φλουρή. Η ετήσια αυτή γιορτή του αθλητισμού, ενώνει χιλιάδες αθλητές και επισκέπτες από όλο τον κόσμο και μεταδίδει τα ιδεώδη της ειρήνης και του αλληλοσεβασμού.
![](https://mintour.gov.gr/wp-content/uploads/2023/11/IMG-20231112-WA0002-1024x680.jpg)
Το Υπουργείο Τουρισμού στέκεται αρωγός σε αυτό το σπουδαίο αθλητικό γεγονός που είναι σημείο αναφοράς για τον αθλητισμό αλλά και σημείο αναφοράς για την πόλη της Αθήνας, καθώς ο Αυθεντικός Μαραθώνιος είναι πλέον μέρος της πολιτιστικής της κληρονομιάς και της ταυτότητάς της.
![](https://mintour.gov.gr/wp-content/uploads/2023/11/IMG-20231112-WA0001-1024x680.jpg)