Ο υπουργός Τουρισμού κ. Χάρης Θεοχάρης, με αφορμή την απόφαση της Ευρωπαϊκης Επιτροπής για το Ψηφιακό Πράσινο Πιστοποιητικό, δήλωσε : «Με μεγάλη ικανοποίηση για τη δικαίωση των επίμονων προσπαθειών μας, χαιρετίζω την απόφαση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής να προχωρήσει στην καθιέρωση του Πράσινου Ψηφιακού Πιστοποιητικού Εμβολιασμού. Υιοθετώντας την πρόταση του πρωθυπουργού, Κυριάκου Μητσοτάκη, η Ενωμένη Ευρώπη κάνει άλμα προς τα εμπρός. Το Πράσινο Ψηφιακό Πιστοποιητικό Εμβολιασμού αποτελεί μια αναγκαία και ορθολογική λύση. Με σεβασμό στα προσωπικά δεδομένα, αλλά και στο θεμελιώδες δικαίωμα των Ευρωπαίων πολιτών στην ελεύθερη μετακίνηση, το Πιστοποιητικό Εμβολιασμού θα συμβάλει καθοριστικά στην επανεκκίνηση του τουρισμού. Και θα επιταχύνει τη διαδικασία επανόδου της ζωής όλων μας στην κανονικότητα».
![](https://mintour.gov.gr/wp-content/uploads/2024/07/IMG-20240718-WA0003-288x300.jpg)
Δελτία Τύπου
Συνάντηση Όλ. Κεφαλογιάννη με τον Δήμαρχο Ρεθύμνου
Η αντιμετώπιση των προκλήσεων της νέας εποχής σε ό,τι αφορά στα θέματα ενίσχυσης υποδομών και βιωσιμότητας του Ρεθύμνου ως τουριστικού